• ساعت : ۱۳:۲۱:۴۸
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۱/۱۸ 
  • کد خبر : ۴۷۲۰
پاسخ به ویروس كرونا و خلأ پوشش پاندمی در صنعت بیمه
پاندمی ویروس کرونا و تدابیر اتخاذ شده برای کاهش شیوع آن، فعالیت‌های اقتصادی در کشورهای جهان را با اختلال مواجه کرده و به رکود شدید درآمدی منجر شده است. زیرا از یک سو اکثر واحدهای تجاری، پوشش بیمه‌ای برای جبران زیان‌های وقفه در کسب‌و‌کار در اختیار ندارند و از سوی دیگر بسیاری از شرکت‌ها پوشش بیمه‌ای برای این نوع زیان‌ها ارائه نمی‌کنند؛ از این رو پوشش زیان اغلب با نقش‌آفرینی دولت‌ها یا مراجع قضایی انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیمه، به منظور تبیین چگونگی ارائه بیمه وقفه کسب‌و‌کار در مقابل ریسک پاندمی تحت حمایت دولت‌ها و با توجه به تجربه برنامه‌های پوشش بیمه ریسک حوادث فاجعه‌آمیز، گزارش پژوهشی «پاسخ به ویروس کرونا و خلأ پوشش پاندمی در صنعت بیمه» توسط سجاد فرازمند پژوهشگر پژوهشکده و با همکاری دکتر لیلی نیاکان عضو هیأت علمی گروه پژوهشی مطالعات کلان بیمه ترجمه شده است. گزارش حاضر که در سپتامبر 2020 توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) منتشر شده است، مروری کلی بر پاسخ‌های اولیه به خلأ احتمالی کرونا در کشورهای مختلف جهان داشته و برخی از چالش‌ها و ملاحظات لازم برای تدوین این برنامه را روشن می‌سازد.
در این پژوهش ضمن بررسی پتانسل پوشش بیمه وقفه کسب‌و‌کار و راهکارهای کوتاه‌مدت و بلندمدت برای رفع خلأ این پوشش، به ارائه خصوصیات بالقوه طراحی بیمه ریسک پاندمی پرداخته و طرح‌های پیشنهادی بیمه ریسک پاندمی در کشورهای اروپا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایالات متحده‌ تشریح شده است. در بخش پیوست گزارش نیز، مروری بر برنامه‌های بیمه ریسک فاجعه‌آمیز و شیوه‌های مناسب جهت حمایت از پوشش گسترده، هزینه کل بیمه، حداقل‌سازی مواجهه با ریسک مالی عمومی و تشویق به کاهش ریسک به واسطه طراحی برنامه‌ها صورت گرفته است.
بر اساس یافته‌های این گزارش، دولت‌ها برای طراحی یک بیمه ریسک پاندمی که ضمن فراهم آوردن پوششی وسیع، بتواند مخاطرات بخش دولتی را کاهش دهد و کاهش ریسک را تشویق کند، باید خصوصیات بالقوه طراحی بیمه ریسک پاندمی را مورد توجه قرار دهند. این خصوصیات عبارتند از: پوشش گسترده، توسعه خودکار دامنه پوشش بیمه؛ کاهش مخاطرات عمومی با بهره‌گیری از ظرفیت در دسترس بخش خصوصی؛ ارائه مشوق‌ها (یا الزامات) برای کاهش ریسک؛ و ارائه انواع حمایت‌های مالی مختلف برای پوشش پیامدهای مالی کرونا در سطح فردی و صنعتی.
علاقه‌مندان جهت دریافت متن کامل گزارش پژوهشی «پاسخ به ویروس کرونا و خلأ پوشش پاندمی در صنعت بیمه» می‌توانند به نشانی http://www.irc.ac.ir/fa-IR/Irc/4946/Articles/view/14643/1290/ مراجعه نمایند.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    پژوهشکده بیمه
    V6.0.0.0